Numizmatyka – twoje hobby

Pieniądz na przestrzeni wieków zmieniał swe oblicze setki razy. Monety od zawsze wyróżniały się sposobem ich wykonania, materiałem czy wygrawerowanymi obrazami i napisami. Numizmatyka jest nauką która pogłębia wiedzę na tematy związane ze wszystkim co dotyczy jednostek monetarnych i pieniędzy dopuszczonych do obrotu w czasach aktualnych, jak i czasach wcześniejszych. Numizmat jest to dawna moneta która posiada sporą wartość dzięki historii oraz sposobie jej wykonania który sięga w odległe czasy. Ta dziedzina nauki w Polsce rozpoczęła się dosyć dawno, dokładna data nie jest znana nie mniej jednak wiemy że było to w XIX wieku. Polska może również pochwalić się wielkimi zbiorami starych monet w muzeach narodowych. W naszym kraju również nie brakuje firm w których możemy kupić stare jak że piękne monety, niestety musimy się liczyć z sporym wydatkiem, ponieważ ceny monet mogą sięgać nawet setki tysięcy złotych. Mając na uwadze wszystkie aspekty które dotyczą tego hobby, możemy…

więcej...
  • 0

Czy warto korzystać z energii słonecznej?

Energia słoneczna stała się w ostatnich lataj pojęciem bardzo modnym i często wykorzystywanym. A to dlatego, że słońce niezależnie od tego, czy jest to odczuwalne dla człowieka, czy też nie, jest źródłem energii, z której w ostatnim czasie zaczął korzystać także człowiek.

Ile energii dostarcza słońce?

Energia słoneczna dociera do kuli ziemskiej w postaci promieniowania słonecznego, którego jednak znaczną część pochłaniają górne warstwy gazowe ziemi. Ostatecznie na powierzchnię półkuli ,na której aktualnie jest dzień, dociera niecałe 200 W/m2 czystej, gotowej do wykorzystania energii, która systematycznie była marnowana. Oczywiście w zależności od położenia geograficznego, poszczególne kontynenty i państwa otrzymują różne ilości tej energii zależne od poziomu nasłonecznienia, jednak nawet na obszarach okołobiegunowych można ją efektywnie pozyskiwać i przetwarzać. Największa ilość tej energii dociera bez wątpienia do obszarów równikowych ( w Afryce to ok 2500 kWh/m2/…
więcej...
  • 0